Tatilde Sizi Ailece Boğa Güreşine Götüren Jolly Tur!

Geçtiğimiz günlerde televizyonda izlediğim bir yarışma programı arasında denk geldiğim reklamda Jolly Tour, güzel bir şarkı eşliğinde, çekirdek aile görüntüsüne eklediği çizgi figürlerle aileyi tatilde canlandırıyor, gezecekleri yerleri gösteriyor. Burada asıl vurgu”erken rezervasyon yaparak en iyi tatili ucuza kapma” üzerine. Reklam hızla geçerken, şarkı ve ekrandaki yazılar reklamın vurgusunu destekliyor. Aile dans ediyor, Eyfel Kulesi, Boğa Güreşi, Gemi, Kumsal gibi figürler ekrandan sırayla geçiyor ve aile geçen figürlere göre koreografiyi tamamlıyor.

İşte tam da bu noktada, reklamın orta yerinde ilginç bir şey oluyor. Muhtemelen İspanya (ya da zayıf ihtimalle Meksika) seyahati için ekrana çizgi bir boğa figürü geliyor. Aile (aile diyorum çünkü sadece ebeveynler değil, çocuk da koreografiye dahil olarak) ellerine aldıkları bir şal ile matador edasında, ekranın bir yanından fırlayıp üzerlerine gelen kızgın boğaya “ole” yapıyorlar. Evet, yanlış okumadınız, videoyu izlerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. Aslında bu reklama daha önce de denk gelmiş ama dikkatle izlemediğim için olsa gerek bu hareketleri kaçırmışım.

JOLLY TUR – Erken Rezervasyon from Hacıyatmaz Film on Vimeo.

Bilindiği üzere dünyada birçok sivil toplum kuruluşu ve hayvansever insanlar, İspanya ve Meksika tarihinde yüzyıllardır yer alan ve günümüze ulaşan *Boğa Güreşi için “Vahşet” tanımlamasını kullanıyor ve bunu gösteriyi asla bir spor ya da eğlence olarak görmüyor. Bir turizm şirketinin reklamlarında kullanacağı figürleri ve vereceği mesajları daha dikkatli seçmesi gerektiğine inanıyorum.

Bu arada reklam Youtube üzerinden kaldırılmış, ancak Vimeo üzerinde yayınlanmaya devam ediyor.

*Boğa Güreşi : Kimi ülkelerde, özellikle İspanya ve Meksika’da aşırı bir ilgi gören ve yüzyıllardan bu yana gerçekleştirilen, özel olarak yetiştirilmiş boğayı bir arenada bir matadorun türlü biçimlerde yorup, şişleyerek öldürmesi biçimindeki gösteri.

Yazar: Sakarpiyon