Vintage Collection ve 8 Mart Reklamları

Vintage Collection-Instagram Reklamı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü üzerine editör arkadaşlarla konuşurken, günün anlamını bilmeyen ve günü cicili bicili, hatta neredeyse Sevgililer Günü alışverişine döndüren firmaları ve reklamların uygunsuzluğu üzerine dertleşmeye başladık.

Youtube üzerinde yayın yapan Stolk adlı kanalda “Kadın Olmanın Dayanılmaz Hafifliği” adlı videodaki söylemleri konuştuk (videoyu aşağıda izleyebilirsiniz). Derken o sırada Instagram üzerinde Vintage Collection‘a ait bir reklam gözüme ilişti. Yazışma grubunda paylaşırken “daha az önce tam da bunu konuşuyorduk” dedim. Sol tarafta da göreceğiniz üzere plak rafları önünde, tamamen çıplak olduğu gözlenen bir kadın, bedeninin bir kısmını “Uzunçalar/Longplay” adı verilen iki adet 33lük plak ile kapatmış olarak poz vermişti. Orijinali, Flicker platformunda yayın yapan Motograffi adlı fotoğrafçıya ait olan fotoğraf ise muhtemelen telif hakkı ödenmeden kullanılmıştı. Çünkü fotoğraf üzerinde epeyce efekt uygulanmış ve fotoğrafçıya ait logo silinmeye çalışılmış.

Tüm bunları geçiyoruz ve fotoğrafın altına kadınlar günü için yazılmış kutlama mesajına gözümüz takılıyor “İlham Kaynağımız, Kadınlarımız… Gününüz Kutlu Olsun!” yazılmış.
Fotoğrafa ve mesaja bakınca sizi rahatsız eden bir şeyler hissediyorsunuz. Cinsiyetçi bir reklam olmasının ötesinde günün anlam ve önemiyle asla örtüşmeyen bir reklam. Tabi aslında olay sadece bu reklamla kalmıyor, ilgili firmanın Instagram profiline baktığınızda benzer görsel ve yazıların sıkça kullanıldığını görebiliyorsunuz.

 

 

Motograffi – vinyl and woman (Orijinal Fotoğraf)

 

 


Stolk – Kadın Olmanın Dayanılmaz Hafifliği

Yazar: Sakarpiyon